Grupa projektowa:

Grupa projektowa:

Origami

                                              Co to jest origami?

Origami to sztuka składania papieru, która wzięła swój początek w Chinach, zaś później została rozwinięta w Japonii, dlatego uważana jest dziś za tradycyjną sztukę japońską. Nazwa origami to zlepek dwóch słów: ori: zaginać oraz kami: papier. Tradycyjne origami tworzy się z kwadratowej kartki papieru, która po odpowiednim złożeniu daje trójwymiarowy kształt.
                             
                                    Korzenie sztuki origami

Wiele form origami to symbole  związane ze świętami i obrzędami. 
Osobie, która zdała egzamin osiągnęła sukces wręcz się  kotobukizuru czyli żurawia gratulującego.




Żaba jest symbolem płodności




  Żuraw -jest symbolem szczęścia i życia



Według tradycji żuraw żyje 1000 lat i Japończycy, uważają, że jeżeli ktoś składa dla kogoś 1000 żurawi, życzy mu tysiąckroć lat w zdrowiu. 
Najsłynniejsza historia papierowych żurawi: "Gdy nasłano bombę 
na Hiroschimę zamieszkująca ją dziewczynka została napromieniowana. Dwunastoletnia Sadako Sasaki zachorowała na białaczkę. Usłyszała o legendzie, która głosi, że żurawie żyją 1000 lat.Jednakże życzeniem Sadako było zakończenie wszystkich cierpień, sprowadzenie pokoju na ziemię oraz uzdrowienie wszystkich ofiar. Przed śmiercią zdążyła złożyć 644 żurawie. Jej koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło, i postanowili wznieść pomnik upominający dwunastoletnią dziewczynkę ze złotym żurawiem."
Tradycja składania papieru była początkowo przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Origami w Chinach i Japonii zakorzeniło się w tradycji i kulturze. 

Rozpowszechnienie sztuki origami w Europie i na świecie

Origami bardzo szybko rozpowszechniło się w Europie. Później bardzo szybko rozprzestrzeniło się również na inne kraje. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się samego Leonardo da Vinci. Doniosłą rolę odegrała Europa w XIX i XX w., kiedy sztuka ta zaczęła być dostrzegana również jako środek wspomagający wszechstronny rozwój dziecka.

Jak pokazuje historia, ograniczenie stało się wyzwaniem dla ludzkiej wyobraźni, motywując do tworzenia jeszcze precyzyjniejszych modeli. Trudno bowiem dokładnie ustalić granice możliwości jakie niesie z sobą jedna kartka papieru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz